BERNOLÁKOVCI. PREMOŽITELIA ČASU
Knižná publikácia z dielne Matice slovenskej BERNOLÁKOVCI. PREMOŽITELIA ČASU približujúca životy a dielo predstaviteľov prvej vlny národného obrodenia je členená do štyroch častí. Prvá časť, ktorá je určená najmä žiakom základných a stredných škôl obsahuje pedagogický úvod, bohatú obrazovú prílohu i ukážky z tvorby jednotlivých bernolákovcov. Druhá, recenzovaná časť zahŕňa príspevky z vedeckého podujatia BERNOLÁKOVCI, ktoré sa konalo na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika. Tretia časť obsahuje medailóny predstaviteľov prvej vlny národného obrodenia. Vo štvrtej časti čitateľ nájde reportáže z podujatí, ktoré Matica slovenská pripravila na počesť bernolákovcov.
Kniha BERNOLÁKOVCI. PREMOŽITELIA ČASU – vytvorená v spolupráci s Domom Matice slovenskej Košice, Kulturologicko-filozofickým odborom Matice slovenskej a Archívom Matice slovenskej – je zároveň zborníkom textov z vedeckého podujatia BERNOLÁKOVCI, ktoré sa konalo na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika, ale aj populárno-náučný materiál, ktorý približuje životy a diela predstaviteľov prvej vlny národného obrodenia. Kniha obsahuje bohatú obrazovú prílohu, medailóny, ukážky tvorby, faksimile, rukopisy, korešpondenciu, portréty a autentické citáty týchto osobností. Okrem úvodných príhovorov je kniha rozdelená do štyroch častí: 1. základný pedagogický úvod s grafickou prílohou a ukážkami prác určený najmä žiakom základných a stredných škôl; 2. recenzovaná vedecká časť (vedecké príspevky pre vedcov a univerzity), 3. populárno-náučná časť (kolektívne spracované medailóny), 4. kultúrno-osvetová časť (reportáže z podujatí Matice slovenskej o bernolákovcoch). Kniha je zároveň poctou prvej generácii národného obrodenia, ktorú si Matica slovenská pripomenula vyhlásením ROKU ODKAZU BERNOLÁKOVCOV.
NÁRODNÝ KALENDÁR NA ROK 2025
Samotná obálka vydania nového rodinného populárno-náučného Národného kalendára čitateľom pripomenie veľké národné bohatstvo, krásu nevídanú, naše ľudové kroje, ktorých rozmanitosť, pestrosť a remeselnú zručnosť nám doslova závidí celý svet. Aj samotná Matica slovenská uchováva tento národný poklad vo svojej Šatnici. Nachádza sa v nej viac ako 1800 krojov zo všetkých slovenských regiónov, ktoré zapožičiava folklórnym súborom či jednotlivcom.
V Národnom kalendári je okrem pripomienky tohto ojedinelého kultúrneho fenoménu Slovákov pestrá plejáda desiatok zaujímavých článkov o mnohých známych, ale najmä menej známych udalostiach a osobnostiach slovenskej histórie. V nich si napríklad pripomenieme bezohľadné zatvorenie Matice slovenskej uhorskými úradmi pred 150 rokmi, ale aj okrúhle 170. výročie vzniku Slovenských národných novín, príbehy ľudí odvlečených do gulagov, resp. súdených v tzv. politických procesoch po roku 1948, o balíku smrti pre diplomata Matúša Černáka, o spustnutom prešovskom Solivare, ale aj množstvo ďalších zaujímavostí zo života dvojčiat Michala a Pavla Mudroňovcov, slovenského Lincolna Štefana Furdeka, insitnej maliarky Zuzany Chalupovej, právnika Vladimíra Fajnora, generála Jána Goliana, poetky Maši Haľamovej, spisovateľa Fraňa Kráľa, matičiara Štefana Krčméryho, politika Jozefa Lettricha, herca Jozefa Adamoviča a mnohých ďalších.
Národný kalendár zostavil Š. Haviar, rozsah 284 strán, formát 162 mm x 228 mm.
MATEJ MINDÁR: CESTA K DEMOKRATICKEJ SLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI
Anotácia:
Kniha Mateja Mindára Cesty k demokratickej Slovenskej štátnosti je dielo, na ktoré naša odborná spisba už veľmi dlho čakala. Autor sa ako prvý sa zameral aj na rôzne vlastenecké spolky, ktoré následným politickým procesom vytvárali podhubie. Bol to práve slovenský exil, kde stále tlela túžba po obnovení štátnosti. Ale prvotná idea na dovŕšenie našej štátnosti sa rodila v občianskych združeniach, na pôde Matice slovenskej, ale i v rôznych združeniach slovenskej inteligencie. Práve tam sa tvoril intelektuálny software našej štátnosti. A v tom je najvyšší prínos Mindárovej vedecko-populárnej monografie. Zatiaľ žiaden autor tak podrobne a chronologicky nepopísal procesy, ktoré prebiehali začiatkom 90. tých rokov v Matici Slovenskej, nevenoval toľko priestoru stretnutiam Slovákov na juhu Slovenska, zástoju Matice Slovenskej ako inštitúcii, ktorá generovala a nastoľovala zásadné politické otázky. Okrem toho je v monografii dôkladne popísaný aj zástoj viacerých, dnes už možno polozabudnutých organizácií. Popri tom však monografia nie je len suchopárnym vedecko-populárnym traktátom, samotný text totiž oživujú prvky oral history, teda rozhovory s priamymi účastníkmi zavŕšenia našej štátnosti, čo dáva monografii ďalší, veľmi sympatický rozmer…
SOJKOVÁ: SKVITNE EŠTE ŽIVOT
Anotácia:
Aj vyše pol druha storočia od tragickej smrti Ľudovíta Štúra musíme priznať, že sme nerozlúskli všetky tajomstvá obostierajúce život a dielo tejto fenomenálnej osobnosti, ktorá v sebe skrýva kľúč k poznaniu moderných slovenských dejín i našej súčasnosti. Generácia štúrovcov položila základy našej spisovnej slovenčiny, literatúry, politiky a svojim životom napísala dramatický príbeh, strhujúcu ságu osobných osudov. Kniha, ktorú vám predkladáme, je jedným z najlepších pokusov o verné stvárnenie košatého, mnohovrstevného, osobnou tragikou presýteného životného príbehu Ľudovíta Štúra. V dynamickej rovnováhe spája vedeckú exaktnosť s pútavým podaním, takže sa stala žiadaným čítaním viacerých generácií čitateľov.
Slovenská akadémia vied udelila autorke Zdenke Sojkovej Zlatú čestnú plaketu za zásluhy v spoločenských vedách. Roku 2006 získala Cenu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky za výskum a popularizáciu života a diela Ľudovíta Štúra.